czwartek, 10 marca 2011

Podstawa to dobry pomysł a gdy jest to podstawka na urządzenia mobilne to jeszcze lepiej. Pomysłodawcy stojaka do komórki i tabletu zebrali już ponad 140 tysięcy dolarów na wyprodukowanie tego dodatku. Zainteresowanie przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Okazało się że żaden koncern nie zauważył potrzeby posiadania wolnej ręki gdy korzystamy z urządzeń mobilnych. W dodatku podstawka ma być uniwersalna dla wielu urządzeń.

15:25, mobilnyinternet , Szorty
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 marca 2011

Estończycy głosowali w wyborach przez telefon komórkowy! Nie wiemy niestety jak to wpłynęło na frekwencję ale zakładamy, że była wysoka. Nie ma możliwości wymigania się wyjazdem na piknik.
Estonia jest pierwszym krajem, który pozwolił swoim obywatelom głosować w wyborach parlamentarnych przez komórkę.

 

 

 

 

14:45, mobilnyinternet , Szorty
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 marca 2011

Pamiętacie te bajki z dzieciństwa? Piękna królewna podstępnie zamknięta w wysokiej wieży wysyła gołębiem do ukochanego księcia list z prośbą o ratunek. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki to musiał być list? Trudno wyobrazić sobie, że pełno w nim pokracznych kulfonów i podwórkowego języka - raczej spodziewać się tu trzeba pięknych i wykwintnych fraz, estetycznych esów-floresów i ozdobników, aż do przesady. W końcu jak bajka to musi być bajecznie.

W przypadku naszej księżniczki list nie jest tylko i wyłącznie formą przekazywania informacji o rzeczywistości: że kocham, że tęsknię, że za nic na świecie z wieży nie jestem w stanie o własnych siłach wyleźć. Ostatecznie przecież bohaterski książe nie dostaje  telegramu z prośbą o ratunek, tylko pachnącą perfumami, pięknie wykaligrafowaną wiadomość od ukochanej. Komunikacja ma w tym przypadku zdecydowanie również estetczną stronę.

Wróćmy teraz do współczesnej rzeczywistości i zastanówmy się, czy mobilna komunikacja w jakikolwiek sposób pozwala na tego typu estetyzację. Czy zależy nam jedynie na tym, aby w prosty i najszybszy sposób przekazywać informacje, a język, styl, estetyka przekazu nie mają większego znaczenia i są zredukowane do minimum?

Ludzie, którzy uznają nowe formy komunikacji za główne zagrożenie dla piękna języka, popełniają podstawowy błąd: generalizują. To prawda, że nie da się wykaligrafować pięknej apostrofy w SMSie, a styl komentowania na Facebooku wyznacza zdecydowanie schemat Lubię to! niż podręczniki retoryki. Z drugiej jednak strony nowa komunikacja wykształca zupełnie nowe estetyczne formy.

Pomyślcie choćby o emotikonach. To nie tylko niewerbalne (spróbujcie wymówić emotikon) znaki tekstowe dość specyficznego wizualnego języka przekazujące informacje o emocjach, ale też jakaś forma estetyczna. Co więcej, ich geneza sięga XIX wieku, więc można je uznać za jakiś łącznik między starym i analogowym, a współczesnym i cyfrowym modelem komunikacji.

Poczta elektroniczna również stała się symbolem prostoty i szybkości wymiany informacji. Ze starej sztuki pisania listów nie zostało zbyt wiele, zachował się może tradycyjny schemat z przywitaniem, rozwinięciem treści i podpisem. Chociaż zniknęła kaligrafia, estetyka w komunikacji mailowej wciąż ma się dobrze. Przykładem tego mogą być newslettery, których estetyczna forma graficzna ma zachęcić czytelników do konkretnych działań (np. kliknięcia w link i przejścia na wybraną stronę).

A komunikatory? Gadu Gadu to nie tylko możliwość szybkiej synchronicznej komunikacji, ale też pole do rozmaitych gier językowych (na pewno macie znajomych, którzy konstruowali dość oryginalne statusy). Być może też wklejali wam do okna rozmowy rozmaite - i dość denerwujące - grafiki ASCII (obrazki zbudowane ze znaków tekstowych).


To chyba nie jest tak, że dziś liczy się tylko skuteczny przekaz. Opakowanie informacji wciąż jest ważne i bez znaczenia, czy to SMS z ładną emotikonką wysyłany do ukochanej czy telewizyjna reklama o ogromnym budżecie i artystycznej reżyserii.

13:26, mobilnyinternet , Społeczeństwo
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 marca 2011

19% amerykańskich kierowców przegląda internet w trakcie prowadzenia samochodu. Przyznali, że robią tak przynajmniej raz w tygodniu, najczęściej stojąc na czerwonym świetle lub w korku. Procent serfujących kierowców może być nawet większy niż 19% w grupie osób poniżej 20 roku życia. Apelujemy - nie róbcie tego prowadząc!!!

14:53, mobilnyinternet , Szorty
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 01 marca 2011

W Norwegi brakuje światła i chłopaki się nudzą więc wymyślili wizualizację sieci WiFi.  Punkty dostępowe rozsiane są po całych miastach ale ich moc jest różna i to własnie fajnie wychodzi na zdjęciach. Wystarczy przejść się po mieście z kijkiem naszpikowanym diodami i coś się dzieje. "Szaleni" ci Norwegowie... ale jak zawsze pomysłowi.

Immaterials: Light painting WiFi from Timo on Vimeo.

 

12:45, mobilnyinternet , Szorty
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 41
Partnerem bloga jest iPlusRaport z badania Mobilny internet 50+