wtorek, 05 kwietnia 2011

Technologia LTE do tej pory zawsze była kojarzona z superszybką transmisją danych osiągającą prędkości nawet 300 Mb/s w sieciach mobilnych. Firmy Ericsson oraz Samsung podczas targów Mobile World Congress zaprezentowały jedno z pierwszych na świecie połączeń głosowych wykonanych w sieci LTE. Połączenia obsłużył amerykański operator Verizon Wireless. Zostało ono wykonane ze smartfonu LTE 4G Samsunga, wyposażonego w oprogramowanie klienckie IMS służące do obsługi technologii VoLTE (Voice over LTE) i było zgodne ze specyfikacjami GSMA.

VoLTE jest technologią zapewniającą użytkownikowi dostęp do zaawansowanych usług komercyjnych, ponadto gwarantuje znakomitą jakość połączeń. Prezentacja ta jest wstępem do komercyjnego udostępnienia technologii za pomocą działających na całym świecie urządzeń i infrastruktur sieciowych umożliwiających świadczenie usług LTE.


Technologia VoLTE w przyszłości pozwoli użytkownikom na korzystanie z dodatkowych usług mobilnych, takich jak zarządzanie obecnością, przesyłanie obrazu wideo i czaty, które będą dostępne z poziomu dowolnego urządzenia, z dowolnego miejsca i pod kontrolą dowolnego usługodawcy, zarówno w komórkowych, jak i w stacjonarnych szerokopasmowych sieciach transmisji danych.


Johan Wibergh, szef działu sieci firmy Ericsson, podczas prezentacji powiedział: „Operatorzy muszą zacząć podejmować strategiczne decyzje na temat tego, w jakim stopniu zachowywać lub rozwijać swoje obecne usługi głosowe i SMS podczas wdrażania szerokopasmowych sieci telefonii komórkowej LTE. Technologia VoLTE pozwala firmom telekomunikacyjnym świadczyć usługi głosowe klasy operatorskiej, a także wzbogacone usługi multimedialne, z wykorzystaniem zgodnego operacyjnie, globalnego standardu".

Tony Melone, dyrektor techniczny operatora Verizon Wireless, zapowiedział pierwsze komercyjne wdrożenie technologii VoLTE na rok 2012.

Na koniec należy wspomnieć, że firma Ericsson jest jednym z głównych dostawców sprzętu i technologii dla firmy Polkomtel, operatora sieci Plus.

12:29, mobilnyinternet
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 kwietnia 2011

Kablówki zrozumiały, że tablet w domu może odebrać im widzów i przygotowują aplikację pozwalającą oglądać wykupiony pakiet TV na tym właśnie urządzeniu. Sieć Cablevision udostępniła ostatnio 300 kanałów telewizyjnych i 2 tysięcy filmów w aplikacji na iPada. Podobno w planach firmy jest całkowita likwidacja tradycyjnych dekoderów i zastąpienie ich wirtualnymi odpowiednikami.

12:44, mobilnyinternet , Szorty
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 marca 2011

Firma Blow, producent zaawansowanych urządzeń multimedialnych przeznaczonych do samochodów, wprowadziła na nasz rynek lokalizatory GPS. Urządzenia te mogą służyć do lokalizacji osób, zwierząt, jak również pojazdów. Niewielkie urządzenie wielkości pilota do garażu przesyła lokalizację ustaloną przesz wbudowany moduł GPS bezpośrednio na telefon komórkowy – co pozwala w każdej chwili określić położenie użytkownika. W ofercie dostępne są dwa modele: BLOW CCTR-612 oraz BLOW CCTR-620.

Urządzenia mogą być bardzo przydatne do odnajdywania osób starszych z zaburzeniami pamięci, zaginionych dzieci, pojazdów czy nawet zwierząt domowych itp. Powiadomienie o lokalizacji może wysłać osoba posiadająca przy sobie lokalizator lub zdalnie użytkownik do tego uprawniony. Na urządzeniu możemy zdefiniować do pięciu numerów telefonów komórkowych, do których wysyłany jest komunikat lokalizacyjny. W sytuacji kryzysowej osoba posiadająca przy sobie lokalizator może wezwać pomoc poprzez wciśnięcie przycisku SOS znajdującego się na urządzeniu. W takim przypadku zostanie wysłana wiadomość alarmowa na trzy wcześniej zdefiniowane numery telefonu, następnie zostanie podjęta cykliczna próba dodzwonienia się na pozostałe dwa numery - zdefiniowane jako telefony alarmowe. Lokalizator umożliwia wykonywanie połączeń głosowych do dwóch zdefiniowanych numerów telefonów. Zadzwonić możemy wciskając odpowiednie przyciski urządzenia.


W sytuacjach gdy chcemy zobaczyć lokalizację zagubionej osoby, zwierzęcia czy pojazdu, możemy ze zdefiniowanego uprzednio numeru telefonu wysłać żądanie podania pozycji. W odpowiedzi otrzymamy link akceptowalny przez mapy cyfrowe, np. Google Maps, na których zaznaczona będzie pozycja z lokalizatora. Otrzymujemy także możliwość śledzenia ruchu zaginionego poprzez otrzymywanie kolejnych komunikatów w zdefiniowanych interwałach czasowych. Lokalizator ponadto posiada funkcję odsłuchu otoczenia przez mikrofon z urządzenia.

W przypadku monitoringu pojazdów dodatkowo bardzo przydatna będzie funkcja alarmu po wykryciu ruchu urządzenia. W przypadku wykrycia takiego ruchu lub po przekroczeniu zdefiniowanej strefy lokalizator wyśle SMS alarmowy. Oprócz strefy możemy zdefiniować także prędkość, z jaką może się poruszać urządzenie, a po przekroczeniu której zostanie wysłany stosowny komunikat.

Mariusz
Plusblog.pl

12:49, mobilnyinternet , Rynek
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 marca 2011

Pieniądze płyną szerokim strumieniem do wszystkiego, co mobilne i społecznościowe. Może dlatego właśnie aplikacja Color, zanim jeszcze wystartowała, dostała od inwestorów 41 milionów dolarów. Jak na razie to głównie ta suma przyciąga zainteresowanych a nie same możliwości aplikacji.

Color pozwala nam przeglądać zdjęcia zrobione w okolicy, w której jesteśmy oraz dodawać własne. Możemy komentować i poznawać nowych ludzi, którzy są naszymi sąsiadami, ludźmi chodzącymi do tego samego klubu lub po prostu sąsiadów. Jak na razie aplikacja w naszym kraju wygląda mizernie, ponieważ niewiele osób jej używa. To główna wada aplikacji, które mają sens tylko wtedy, gdy korzysta z nich odpowiednia ilość osób. Czyli można powiedzieć, że nikt jej nie używa, ponieważ jeszcze nikt jej jeszcze nie używa. :)

Color Demo from Color Labs, Inc. on Vimeo.

 

15:06, mobilnyinternet , Technikalia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 marca 2011

Pamiętacie swoje pierwsze mobilne gry? Produkty z cyrylicą i niezapomnianym łapaniem jajeczek lub omijaniem przeszkód wyścigówką? Teraz są dostępne w internecie. Dokładnie odwzorowano urządzenie, wyświetlacz a nawet dźwięki. Miłego powrotu do przeszłości :)

11:01, mobilnyinternet , Szorty
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 41
Partnerem bloga jest iPlusRaport z badania Mobilny internet 50+