Blog > Komentarze do wpisu

Dokąd wędrują nasze pakiety danych?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaką drogę pokonują nasze pakiety przy łączeniu się ze stronami internetowymi? Co dzieje się z danymi wysyłanymi i odbieranymi przez nasz komputer podczas wpisania w przeglądarkę adresu naszej ulubionej witryny internetowej? Czasami droga, jaką przebywają bywa bardzo długa i nawet w przypadku polskich stron niejednokrotnie przekracza granice naszego kraju. W sieci istnieje wiele programów, które potrafią zobrazować ruch pakietów w sieciach. Wybierzmy jeden i na jego podstawie zobaczmy jaką drogę przebywają pakiety danych.

Visualroute jest jednym z popularniejszych programów, który przeprowadza m. in. badanie trasy, którą pokonują pakiety danych w internecie. Program w wersji Lite Edition możemy pobrać ze strony producenta pod adresem http://www.visualroute.com/download.html. Zaopatrujemy się w mobilny internet iPlus i zobaczmy co ciekawego o trasie pakietów danych powie nam powyższy program.

Na początku zobaczmy trasę na przykładzie strony www.plus.pl. Wpisujemy zatem ten adres do programu i naciskamy przycisk Trace. Program przeprowadza analizę trasy i po chwili otrzymujemy wynik w postaci opisu oraz wykresu.


Trasa, którą otrzymaliśmy nie jest specjalnie długa. Cały ruch pakietowy odbywa się wewnątrz sieci Plus – rozpoczyna się od naszego komputera oznaczonego kolorem jasnozielonym i pokonuje trzy punkty sieci, z czego jeden niestety został nierozpoznany (oznaczenie kółka ze znakiem zapytania). Najeżdżając kursorem myszki na poszczególne punkty możemy podejrzeć ich szczegółowe informacje, w tym nazwę hosta np. plusnet.pl dla środkowego punktu trasy (IP 212.2.100.133). Program opisuje nam charakterystykę trasy dla naszego łącza oraz przeprowadza analizę: „Generalnie ta trasa oferuje dobrą przepustowość z skokami odpowiadającymi średnio w 53ms.”

Spróbujmy wyruszyć z naszymi pakietami w dalszą trasę. W tym celu odwiedzimy jeden z portali internetowych np. www.wp.pl. Od razu widać, że nasze pakiety pokonują więcej punktów, także pojawiają się na wykresie nowe elementy.



Niebieskie kółka przedzielone białą kreską to punkty styku różnych sieci. Otwierając portal Wirtualnej Polski wydostajemy się już poza sieć firmy Polkomtel. Za pierwszym punktem styku sieci mamy serwer Plix.pl (IP 195.182.218.204). Co to takiego? Plix.pl jest to węzeł wymiany ruchu IP. Na ich witrynie internetowej możemy się dowiedzieć nieco więcej na ich temat i tak m. in. czytamy: „Przez PLIXa przechodzi 40% całościowego ruchu operatorów korzystających z naszego węzła. Aktualnie w PLIXie mamy ponad 200 aktywnych portów (1GE i 10GE) oraz ponad 120Gbps ruchu.” Za pośrednictwem serwera Plix, nasz pakiet dostaje się już bezpośrednio do sieci wp.pl (kolejny punkt styku sieci). Tak jak w poprzednim przykładzie, tak i tutaj program przeanalizował nasz ruch pakietowy: „Generalnie ta trasa oferuje dobrą przepustowość ze skokami odpowiadającymi średnio w 75ms.”

Pełne wersje programów, takich jak Visualroute udostępniają wiele dodatkowych opcji przydatnych głównie administratorom i pracownikom odpowiedzialnym za funkcjonowanie łączy. Za ich pomocą możemy określić dokładne położenie serwera, z którym związany jest poszukiwany adres IP, dane właściciela komputera czy dane kontaktowe. Informacje te program umieszcza na mapie, co ułatwia nam identyfikację położenia punktów.

Ja ze swojej strony zachęcam do zabawy programem i przeanalizowania tras do Waszych ulubionych stron internetowych oraz do pochwalenia się Waszymi spostrzeżeniami w komentarzach do tego wpisu.

Miłej zabawy

środa, 13 kwietnia 2011, mobilnyinternet

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Partnerem bloga jest iPlus



Raport z badania Mobilny internet 50+