Blog > Komentarze do wpisu

Antropologia i aplikacje mobilne

Jeśli macie trochę czasu i chcecie w nowy sposób spojrzeć na temat, który was interesuje - możecie poświęcić czterdzieści minut na obejrzenie zapisu prezentacji, którą podczas październikowej konferencji IDEA2010 wygłosił Josh Clark, na codzień zajmujący się projektowaniem aplikacji na urządzenia mobilne (i autor książek na ten temat wydawanych w O'Reilly Media). Cała prezentacja (wraz z krótkim komentarzem) dostępna jest też na Slideshare

Video

Going Native: The Anthropology of Mobile Apps

View more presentations from Josh Clark.

Dla Clarka mobilna kultura jest wciąż niezbadana, porównuje ją z kulturami dzikich ludów, które XIX-wieczni badacze odkrywali i dokumentowali podczas swoich pełnych niewiarygodnych przygód wypraw. Jego zdaniem musimy wystrzegać się podejścia, w którym ten nowy świat będziemy chcieli opisać zamazując różnice pomiędzy poszczególnymi kulturami. Nie ma jednej mobilnej cywilizacji - chce powiedzieć Clark - mamy do czynienia z wieloma mobilnymi plemionami.

Dziś na rynku dostępnych jest przynajmniej dziesięć mobilnych systemów operacyjnych, udostępnianych w rozmaitych wariacjach i formach na różne modele. Każdy system  ma własną specyfikę, wokół każdego rozwija się specyficzna kultura komunikacji, zakupów, aktywności i stylów życia. Jej cechy charakterystyczne opisują relamy - np. iPhone w obrazach akcentujących emocje i przywiązanie, Droid X - w reklamówkach pokazujących świat przyszłości, akcentujący siłę technologii i potencjał nowoczesności.

Zdaniem Clarka dopiero dobre poznanie i opisanie tych mobilnych mikro-kultur pozwoli na projektowanie lepszych aplikacji. Pod koniec prezentacji zwraca uwagę na jeszcze jeden problem: o ile można przygotować aplikacje uszyte na miarę konkretnego systemu i konkretnej mobilnej kultury, to internet (do którego coraz częściej wchodzimy przez mobilne interfejsy) wciąż pozostaje taki sam dla wszystkich platform (the web is supposed to be blind to platform).

 

środa, 24 listopada 2010, mobilnyinternet

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Partnerem bloga jest iPlusRaport z badania Mobilny internet 50+